Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi


Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi
Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi İsviçre’nin Lozan kentinde 2016 yılında açıldı.
Adından da anlaşılacağı gibi Mükemmel bir okçuluk tesisi. Peki bu tesiste neler mi var ? Yazı mızı okumaya devam edin….

Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi; 14 bin metre kare alan sahip ve 17 milyon İsviçre Frangı'na mal olduğu söyleniyor. Olimpiyat ailesi, birçok ülkeden resmi görevliler, sporcular ve medya mensuplarının katılımı ile İsviçre’nin Lozan kentinde açıldı. Tesiste sporcular için yarışmalara hazırlanabilecekleri sahalar, spor salonları, konferans ve toplantı alanları ve daha bir çok özel alan bulunuyor.


Dönemin Spor Bakanı olan Akif Çağtay KILIÇ açılışa katıldı. Bakan Kılıç, "İnsan ırkı olarak farklı ülkelerde yaşasak da pek çok şey paylaşıyoruz ve barışı da beraber getirmek zorundayız. dedi. Bakan Kılıç, özellikle genç mültecilerin spora yönlendirilmesinin önemini vurgularken, "Bu insanlara yardım etmeliyiz ve spor bu konuda güçlü bir araç" diye konuştu.


Türkiye’den Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İsviçre Büyükelçisi İlhan Saygılı, Cenevre Başkonsolosu Hüseyin Barbaros Dicle, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; IOC Asbaşkanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı ve Dünya Okçuluk Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Okçuluk Federasyonu Başkanı Abdullah Topaloğlu, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ve TMOK Kurumsal İletişim Direktörü Uğur Korkmaz’ın katıldığı açılış organizasyonunda yerli yabancı çok sayıda davetli ile görkemli bir açıl yapıldı.

Açılış töreninde konuşan IOC Başkanı Dr. Thomas Bach, Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi'nin açılışının dünya okçuluğu için gurur verici bir an olduğunu, tesisin okçuluk sporunun gelişimine büyük katkılar sunacağını söyledi.


Bach’ın ardından söz alan Erdener ise tesisin sporcuların gelişimine ve okçuluk sporuna yapacağı katkıları vurgulayarak "Dünya Okçuluk Mükemmeliyet Merkezi'nin açılması ile bir hayalimiz gerçeğe dönüştü. Bu tesis dünya okçuluğunun gelişmesinde önemli bir rol oynayacak. Şu an Olimpiyat şampiyonu sporcuların içinde yarıştığını gördüğümüz bu tesisten geleceğin şampiyonlarının da faydalanacağını umuyoruz. Başta IOC Başkanı, yerel yetkililer ve dünya okçuluk ailesi olmak üzere bu projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ederim" dedi.
Açılış organizasyonu kapsamında aralarında 2016 Rio Olimpiyat şampiyonu Ku Bonchan ve Rio'da takım altını kazanan Choi Misun'un da bulunduğu elit sporcular çeşitli maçlar gerçekleştirdi.


BU TESİSTE NELER Mİ VAR?

Yapımına 2014 yılında başlanan ve 6200 m2 alana kurulu tesiste: sporcuların Olimpik oyunlar da dahil uluslararası yarışmalara hazırlanabileceği sahalara,
·       son teknoloji aletler ile donatılmış spor salonlarına,
·       spor hekimliği tesislerine,
·       teknik ekipler,
·       antrenörler ve sporcular için düzenlenecek derslere ev sahipliği yapacak konferans ve toplantı salonlarına sahip.


·       Antrenörlük akreditasyonları,
·       performans workshopları,
·       sporcu antrenman kampları,
·       spor bilimi çalışmaları,
·       okçuluğun tanıtımı,
·       Büyük 70 / 18m kapalı alan / etkinlik salonu
·       Atlet salonu ve kafeterya
·       Spor salonu, soyunma odaları
·       iş birliği ve takım çalışması gibi konularda düzenlenecek konferanslar tesiste gerçekleştirilecek etkinlikler arasında yer alıyor.


Sri Lanka’nın Colombo ve Tayland’ın Bangkok kentlerinde, Dünya Okçuluk Federasyonu’nun akreditasyonuna sahip iki merkez daha bulunuyor. Bu tesislerde de benzer imkanlar profesyonel sporculara ve okçulukla ilgilenen kişilere sunuluyor, bu sayede okçuluk sporunun dünya çapında gelişme göstermesi ve yaygınlık kazanması hedefleniyor.

Mehmet ÜREN

2. Kademe Okçuluk Antrenörü
www.okcuseruveni.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.