NASIL OK ATILIR ? 8 ADIMDA OK ATIŞI

NASIL OK ATILIR ?

8 ADIMDA OK ATIŞI

1. DURUŞ 

   Okçu rahat ve sakin bir pozisyonda, her ayağı atış çizgisinin her iki yanında, dik durmalıdır.
Ayaklar omuz genişliği kadar açık olmalı ve vücut ağırlığı her iki ayakta ve ayağın topuğu ile parmak uçları eşit olmalıdır.

   Bu vücudu sabit tutacak ve denge  sağlayacaktır. Atışlar sırasında vücut pozisyonu mümkün olduğunca ağırlık merkezi değişmeden veya vücut eğilmeden  sabit kalmalıdır.


  2. OKUN TAKILMASI

   Oku, oku yerleştirme işaretinin altına, kirişin okun arkasındaki çentiğe gelecek şekilde yerleştiriniz.

   Okun üzerindeki tüyün size doğru olduğuna ve çentiğin kirişe iyice oturduğuna emin olunuz.


3. KIRIŞIN TUTULMASI

   Hedef Okçuluğu stilinde, işaret, orta ve yüzük parmağı kullanılır.  Parmaklar içeri doğru kıvrılır ki, bu üç parmaktaki ilk boğum kirişi hizalar. Parmaklar oktan üç parmak aşağıda tutulur.

   
Elin arkasını mümkün olduğu kadar düz tutunuz. Kirişi hafifçe çekiniz, böylelikle parmaklarınız çekiş için hazır duruma gelsin. Çekiş sırasında her üç parmakta da eşit miktarda baskı olmalıdır.


 4. KABZANIN TUTULUŞU

 Yayı, kabzanın ortasını işaret parmağınız ile başparmağınızın arasına, yukarıda gösterildiği gibi, kabzayı tutan elinizin ortasına gelecek şekilde yerleştiriniz. 

   Başparmağınızın kaslı kısmı yay tutuşun ortasının üzerine gelmelidir. Çekiş esnasında baskı başparmaktaki kasın üzerine alınmalı ve direk olarak bileğe verilmelidir. (low wrist position). 

   Başparmak ve diğer parmaklar gevşek kalmalıdır. 

  5. ÇEKİŞ ÖNCESİ POZİSYON

   Yayı tutan kolunuzu, kol pozisyonunu kurmak için kabzaya doğru itiniz, sonra yayı tutan kolunuzu yukarı kaldırarak geriye çekiniz.

   Öndeki omzunuzun alçak pozisyonunu koruyunuz. (Çekiş mesafesi kısalırken, omzun yukarı ya da geriye doğru rotasyon yapmasına izin verilmemelidir).

   Kirişi çeken kolunuzun dirseğini yukarıda tutunuz, bu yayı tam güçle çekerken sırt kaslarına ihtiyaç olduğu zaman onların harekete geçmesine yardımcı olacaktır.

 6. TAM ÇEKİŞ VE NİŞAN ALMA

   Sol göz kapatılır (sağlak okçu içi). Okun arkası sağ göz kirpiğine gelene kadar çekilir. Okun arkası nişan alınan yeri göstermelidir. Tüm konsantrasyon ile nişan almadan önce, önceki bütün adımlar her şeyin doğru pozisyonda olduğuna emin olmak için gözden geçirilmelidir.

 7. BIRAKIŞ

   Kirişin bırakılışı sıralamadaki en kritik adımdır. Eğer doğru yapılmazsa önceki bütün çabalar boşa gider. Oku doğru şekilde serbest bırakmak için, kirişi tutan parmaklarınız, kirişin parmakların üstünden kaymasına izin vermelidir. 

   Her üç parmakta aynı anda serbest bırakmalıdır.
 

  
8. SON TAŞIMA

   Son taşıma yayı tutan kolun pozisyonunu, ok hedefe isabet edene kadar korumaktır.

   Ok serbest kalana kadar yayın herhangi bir hareketi oku hareket ettirecektir.

   Yayı çeken el ok bırakıldıktan sonra geriye doğru çekilirken, kafanın ve vücudun pozisyonu sabit kalmalıdır.

OKÇULUK BİR SERÜVENDİR

Mehmet ÜREN
2. Kademe Okçuluk Antrenörü
www.okcuseruveni.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.