SPORCULAR YARIŞMADA NEDEN MUZU TERCİH EDİYOR...


OKÇULUK SPORUNDA MUZ
Genel olarak sporcuların antrenmanlarda tükettiği besinlere bakıldığında en başta muz gelir.Özellikle okçuluk gibi dayanıklılık ve kuvvete devamlılık sporlarında sporcuların antrenmanlarda,müsabakalarda sıklıkla tükettiğini görüyoruz.Peki neden muzu  tüketiyoruz ve muzu doğru zamanda mı tüketiyoruz?
Öncelikle sporcuların muzu tercih etmesindeki en önemli neden içeriğinin büyük kısmının karbonhidratlardan oluşmasıdır,bu da ciddi bir enerji kaynağı sağlar.Mineral bakımından bakacak olursak da potasyum açısından çok zengin olması kas ağrılarını ve kas kramplarını önlemeye yardımcı olur.
MUZU NE ZAMAN VE NE KADAR TÜKETMELİYİZ?Muz hakkında genel olarak sporcuların karbonhidrat ve potasyum açısından zengin olmasıyla ilgili bilgi sahibi olduklarını ve tercih ettiklerini görüyoruz. Ama muzu ne zaman ve ne ölçüde  tüketecekleri konusunda maalesef yeterli bilgiye sahip değiller. Muzun sindirimiyle alakalı kompleks bir karbonhidrat olması nedeniyle kolay sindirilebildiğini söyleyebiliriz fakat içeriğinde şeker,nişasta ve lif bulunması nedeniyle muzdaki şekerin yavaş sindirildiği ve emildiği genel olarak dikkatten kaçmaktadır. Muz bu özelliği nedeniyle kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler. Glisemik indeksinin düşük olması nedeniyle de kan şekerinde kademeli bir artışa neden olur.

Tüm bunlara bakılarak muzun antrenman öncesi glikojen depolarını doldurmak ve kan şekerini istikrarlı tutmak için kullanılması uygunken antrenman sonrası daha çok potasyum içeriğiyle kas ağrılarını ve kramplarını önlemesi amacıyla da kullanılabilir. ''Fakat antrenman veya müsabaka sırasında tüketilen muzun o an için pek bir faydası olmamaktadır''. Kişinin metabolizmasına da bağlı olacağı unutulmadan yapılan araştırmalarda muzun sindirim süresinin  1-2 saat  arasında  olduğu saptanmıştır.
Diğer dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise tüketilen muz miktarıdır. Kalori bakımından yüksek olması ve içerdiği potasyum miktarı açısından tükettiğiniz muz miktarına dikkat etmelisiniz.Yapılan bir araştırmada okçulara uygulanan beslenme planında almaları gereken ortalama potasyum miktarı 1660 mg olarak belirlenmiştir. Bir orta boy muzda ise yaklaşık 680 mg potasyum vardır .Günlük beslenmemizde aldığımız süt, sebze, et, meyve ve tahıl grubu besinler zaten potasyum ihtiyacımızı kolaylıkla karşılamaktayken tükettiğimiz muzun miktarı potasyum fazlalığına neden olabilir. Kandaki potasyum seviyesinin fazla olması (hiperkalemi) ,yorgunluk ,el ve ayaklarda uyuşma,kaslarda güç kaybı,kalp çarpıntısı,nefes almada zorluk,şiddetli kusma ve bilinç kaybı gibi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.
Özetle; okçuluk müsabakalarında kuvvetin devamlılığı için set aralarında yenen muzun miktarına ve tüketilme zamanına dikkat edilmelidir.Aksi halde yediğiniz muzun müsabaka boyunca etkisini görememe ihtimaliniz olasıdır.


KAYNAKÇA:
Avar L., “Aktif Spor Yapan YetiĢkin Sporculara Beslenme AlıĢkanlıkları ve Hemoglobin, Hematokrit, Ferritin Bulgularının Değerlendirilmesi”, H. Ü. Sağlık Bilimler Enstitüsü Uzmanlık Tezi, Ankara, 1992.
GüneĢ, Z., Ersoy,G., “SESAM Beslenme Ünitesine Müracaat Eden Elit Düzey Sporcuların Beslenme alışkanlıkları”, Kan Biyokimya Bulguları ve Fiziksel Özelliklerinin Spor Branşlarına Yönelik Değerlendirilmesi. 26(2), 13-18, 1997.OKÇULUK BİR SERÜVENDİR
                                                              Beyza USTA
                                         Beslenme ve Diyetetik
                                             www.okcuseruveni.com

3 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı olmuş
  👍🏾😱

  YanıtlaSil
 2. Çok ilginç,bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Muz'a bakış açım değişti saolun

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.