ATIŞ ÖNCESİNDE MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER


ATIŞ ÖNCESİNDE MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

1. Mutlaka iyi bir ısınma yapmalısın. Okçuluk statik ve dinamik hareketleri içinde barındıran kompleks bir spordur. Isınmadan atışa başlamanız sonucu statik hareketten (örneğin nişan aldığınız pozisyon) dinamik harekete geçtiğiniz sırada (örneğin bırakış pozisyonu) ani bir hareket olmasından dolayı kaslarda ciddi hasarlara yol açarak sakatlanabilirsin. Bu yüzden mutlaka ısınmalısın…! Okçuluğa özgü ısınma teknikleri makalemizi inceleyebilirsin.


Şekil 1: ATIŞ ÖNCESİ LASTİK İLE ISINMA YAPAN SPORCU

2. Olimpik Yaylar için mutlaka kiriş yüksekliği kontrol edilmelidir. Kiriş yüksekliği düşük veya yüksek olması okların yukarıya veya aşağıya gitmesine neden olur. Makaralı yaylar ise mutlaka aslan ağzı kontrolü yapmalı, herhangi bir deformasyon var ise antrenörü bildirmelidir. 

Şekil 2: ATIŞ ÖNCESİ KİRİŞ YÜKSEKLİĞİNİ KONTROL EDEN SPORCU

3. İster olimpik ister makaralı yay kullan, atışa başlamadan önce tüm ekipmanın sıkılı ve düzgün çalıştığından emin ol. Rotlarının gevşek olması oklarının dağınık gitmesine neden olur ve aynı şekilde nişangahını kontrol etmelisin. Klikırın olması gerektiği yerde değilse atış formun bozulacaktır. 


Şekil 3. ROTLARINI VE ROT AĞIRLIKLARINI KONTROL EDEN SPORCU

Şekil 4: CLİKER'INI KONTROL EDEN SPORCU

4. Atış yapacağın oklarını mutlaka kontrol et. Önceliği okların ucu olmalıdır. Herhangi bir çatlak var ise o oku kesinlikle atmamalısın. Atış anında okun ucu parçalanabilir sana zarar verebilir.
Aynı şekilde tüylerini ve ok arkalıklarını da kontrol etmelisin. Yıpranmış tüy ile atış yapmak istediğin sonucu elde edememene neden olacaktır. 

 Şekil 5: TÜY KONTROLÜ YAPAN SPORCU

Şekil 6: OK UCU KONTROLÜ YAPAN SPORCU

5. Olimpik yay kullanıcıları parmaklıklarını, Makaralı yay kullanıcıları ise tetiklerini mutlaka kontrol etmelidir. Parmaklıkta oluşan bir yırtık veya parmak ayrıcının açıklığı atışını olumsuz etkileyecektir. Tetikte bir vidanın gevşemiş tetiğin istenilen konforda çalışmamasına neden olacaktır.

Şekil 7: TETİK KONTROLÜ YAPAN SPORCU

6. Atış anında mutlaka ayaklık kullan. Olimpik yayda kirişin veya limplerin yer ile teması sonucu oluşacak hasarlar malzemenin ömrünü azaltacaktır. Makaralı yaylar da ise makaranın yere değmesi sonucu makaraların yamulması ile atış performansınız düşecektir.

Şekil 8:  AYAKLIĞIN YOK İSE BU TİP ÇILGINLIKLAR İLE DE YAYINI KORUYABİLİRSİN :)


KAYNAKLAR
Görseller World Archery’ye aittir. 

Mehmet ÜREN
2. Kademe Okçuluk Antrenörü
www.okcuseruveni.comHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.