Başarının Sırrı Kas Depolarımızda


Müsabaka Haftasında Beslenme Önerileri
Spor yarışlarındaki başarı derecesi, çalışan kasların hareketin başlangıcındaki glikojen depoları ile ilgilidir. Kasların glikojen deposu ne kadar yüksek olursa yapılan hareketteki başarı ve istikrar o kadar yüksek olur.

Sporcunun diyeti, yaşamsal faaliyetleri ve antrenman için harcadığı enerji, protein, vitamin ve minarelları tam olarak karşılamalıdır. Antrenman, hareket veya müsabaka süresi uzadıkça enerji gereksinimi artar. ''Bu nedenle vücuda gerekli enerjiyi doğru şekilde almak başarı için kaçınılmazdır.''
Müsabakadan bir hafta önce diyet farklılaştırılabilir. Müsabaka öncesi diyetin amacı kas glikojen düzeyini en üst düzeye getirmektir.
Gelelim müsabaka haftası beslenmenin nasıl olacağına:
  •         Müsabakadan 7 gün önce,3 gün devam etmek şartıyla, 100 gram karbonhidratlı*, yüksek yağ ve proteinli diyet uygulanır. Bu sırada yapılan antrenmanlar ağırlaştırılabilir.İyi bir ısınmanın ardından boş yay çekmeyle başladığınız antrenmanı teknik atış ve kademeli olarak artırdığınız mesafe atışıyla devam ettirebilirsiniz ve antrenmanı tekrar boş yayla sonlandırabilirsiniz.
  •        Sonraki 3 günde diyetteki karbonhidrat miktarı artırılır. Bu sırada yapılan antrenmanlar hafifletilmelidir. Teknik atış çalışabilirsiniz.
  •        Müsabakadan bir önceki günde bol karbonhidratlı diyete devam edilir. Bunun yanında sporcunun bugün fiziken dinlenmesi gerekir. Mental antrenman ve nefes egzersizlerinize devam edebilirsiniz.
  •     Müsabaka sabahı hafif, gaz yapmayan, kolay sindirilen, az posalı ve az yağlı kahvaltı tercih edilebilir.


Sıcak günlerde uzama ihtimali yüksek olan yaz müsabakalarında,ısınma yapmadan önce limon suyu eklenmiş şekerli su alınabilir.(1L sıvı içinde 400g glikoz olacak şekilde.)
 *100 gram karbonhidrat için sporcuların sık tercih ettiği besinlerle ilgili göz önünde bulundurmanız gereken değerler:
  •  1 porsiyon pirinç pilavinda (170 gram ) 46  gram karbonhidrat bulunur.
  •  1 porsiyon bulgur pilavında(130 gram) 24 gram karbonhidrat bulunur.
  •  1 porsiyon makarnada (120 gram) 38 gram karbonhidrat bulunur.
  •  1 porsiyon börek (200 gram ) 72 gram karbonhidrat bulunur.
  •  1 porsiyon tahin helvası (35 gram ) 16 gram karbonhidrat içerir.

                     
                                          https://www.instagram.com/okcuseruveni/                                       https://www.youtube.com/channel/UCc4OF8LCDBcZIgYzcFwnUgw?view_as=subscriber
                                               Beyza USTA 

                                          Beslenme ve Diyetetik
                                                              www.okcuseruveni.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.