İÇİNDEKİ SPORCUYU KEŞFET | NÖRONLARIN GÜCÜ

İÇİNDEKİ SPORCUYU KEŞFET

Bir sporcu için her şey kastan ibaret değildir. İşin bilimsel yönünü de gelin öğrenelim. İnsan beyni karmaşık nöron ağından oluşur. Bu nöronlar beyinden tüm vücuda bilgi aktarımı amacıyla yayılan sinir sisteminin yapı taşları olarak görev almaktadır. Beyindeki nöronların %25 inin ayna özelliği
olduğu bildirilmiştir. 
Ayna nöron sistemi : Fronto-parietal bölgede ve temel öğrenme fonksiyonundan sorumlu motor ağdır.
Ramachandran ayna nöronların önemini şu cümle ile belirtmiştir.
''Ayna nöronları bilim dünyası için DNA'nın keşfinden bile daha önemli bir aşamadadır.'' Ayna nöronlar bir aktiviteyi izlerken, yaparken veya imgelerken ateşlenen ana nöronlardır. Bir motor aktiviteyi izlemenin başarıyı artırdığı ayna nöronların etki mekanizması ile açıklanmıştır.

AYNA NÖRONLARI NASIL AKTİFLEŞİR?

Ayna nöronları hareket hem yapılırken hem de izlenirken ateşlenirler. Yani algılanan harekete karşı beynimizde sinirsel bir refleks oluşur. Bu fonksiyon hareketin algı ve üretiminin iki farklı bilinçsel süreç olmayı aksine bir bütünün ayrılmaz parçaları olduklarının da en önemli göstergesidir.
Ayna terapisinin etkileri nelerdir?

Ayna terapi yönteminin kullanılması ile görsel yollar yaratımıyla proprioseptif duyuların artırılmasını hedefleyen, motor performansla ilgili görsel geri bildirim veren, uygulanan eğitimin etkisini artıracak bir tedavi programı uygulamış olur. Görsel girdiler, beyinde öğrenmenin birincil olarak sorumlu olduğu premotor alanda yeniden organizasyon sağlamaktadır. Duyusal sinyallerin ve motor performansın artması sağlanarak ve öğrenilmiş kullanmamanın önüne geçilerek nöroplastisitenin hızlanması yönünde etkili bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu bilgiler ışığında antrenmanınızı ayna karşısında yapmanızı tavsiye ederim. Aynaya bakarak duruşunuzu,ağırlık aktarımınızı ve çekişinizi kontrol edebilirsiniz.
Nöronları harekete geçirin.
https://www.youtube.com/channel/UCc4OF8LCDBcZIgYzcFwnUgw?view_as=subscriber     Büşranur BİLTEKİN
  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

 www.okcuseruveni.com

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.