Sporcular Dikkat ! | Plastik Şişe Tehlikesi

Günlük hayatımızda plastik şişeleri çok sık kullanmaktayız fakat doğru şekilde kullanılmadığında ciddi tehlikelere yol açabilecek bir konudur. Sporcuların sıvı tüketimini göz önüne alırsak başta su olmak üzere, çeşitli içecekler, toz karışımlar, detoks suları gibi bir çok sıvıyı plastik şişelerde tükettiklerini görürüz. Bunun haklı nedenleri başlıca kolay ulaşılabilir ve kolay taşınabilir olmasıyken doğru kullanılmadığı zaman farkında olmadan ciddi sorunlara sebep olunabilir. Pet/plastik şişelerin içeriğinde zararlı miktarlarda dayanıklılık ve esneklik sağlayan, homojenleştirici, parlatıcı ve renklendiriciler bulunmaktadır. Ancak bu zararlı maddelerin en önemlisi içeriğindeki petrol artıklarıdır. Yapılan araştırmalarda plastik kaplarda bulunan Bisfenol A (BPA) adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı biliniyor. Bu maddenin şişelerde ve yemek kaplarında yasaklanması gerektiği savunuluyor fakat henüz böyle bir şey söz konusu olmadığından tüketicilerin bu konuda dikkatli olması gerekiyor. Kısaca bu maddelerden bahsetmek gerekirse:

FTALAT: Bu bileşen plastiği esnek hale getirir. Yüksek oranda tüketildiğinde insanlar sağlığın zararlıdır, özellikle erkeklerde testesteron hormonunu etkileyerek endokrin problemlerine yol açar. Ayrıca bu bileşen tüm plastik şişelerde bulunur.

ANTİMON: Bu PET’in en temel katalizörüdür. Kanser ve solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Sağlık uzmanları bir plastik şişede bu maddenin ne kadar bulunabileceğine dair sınırlandırmalar getirmişlerdir ancak bu limit olması gereken sınırın altındadır. Yine de içiniz rahat olabilir çünkü Dünya Sağlık Örgütü  bu standartların yerine getirilmesini garantiliyor.


FORMALDEHİT ve ASETALDEHİT: Bu bileşenler şişelenmiş suyun bazen plastik tadına sahip olmasına sebeptir. Uzmanlar şişe güneşe maruz kaldığında bileşenlerin suya karıştığını söylüyor. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmek gerekir. Az kullanılmış PET şişeler daha az formolhedit ve asetaldehid oranına sahiptir. Plastik bir şişe boşaltıldığında, içinde çeşitli mantar ve bakteriler ürer. Yeniden suyla doldurduğunuzda bu organizmaları sindirebilirsiniz ve buna bağlı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kullanılmış şişeleri yeniden doldurmamalıyız. Özellikle sıcak havalarda açık havada yapılan antrenmanlarda plastik şişelerimiz güneş ışığına maruz kalıyor ve plastik şişe güneşe, sıcak yüzeylere veya ateşe maruz kaldığında, şişenin içerdiği formaldehid ve asetaldehidin içindeki suya salınabilir. 

Bu sadece suya kötü tat vermekle kalmaz, ayrıca sindirim problemlerine yol açabilir. Su şişelerini serin ve ışık almayan yerlerde tutabilir veya termos kullanabilirsiniz. Bir diğer gözlemlediğimiz konu da detoks sularını plastik şişelerde tüketmek. Özellikle limon gibi asitli gıdaların tercih edilmesi tehlikeyi daha da büyütebilir çünkü PET, yüksek sıcaklık ve asit gibi olumsuzluklara maruz kaldığında içindeki gıda maddesine BISFENOL-A (BPA) ve Dioksin gibi kansere neden olduğu bilinen kimyasallar geçirir. Plastikler türlerine göre sınıflandırılır ve 1 den 7'ye kadar numaralandırılıyor.Hangi plastik türünün zararlı olduğunu anlamak için önce numarasına bakmalıyız. Bu numaralar şişenin altında yer alıyor. Özellikle 3,6 ve nolu plastikler günlük yaşantımızda çok sık kullanmamıza rağmen en zararlı türleri arasında bulunuyor. Ama asıl dikkat çekmek istediğimiz 7 numaralı 'OTHER'türü. Çünkü bu plastik türü özellikle sporcu su şişelerinde kullanılıyor. Kullanılan bu plastiğin, en tehlikeli ve uzak durulması gereken plastik olduğu söyleniyor. Karışık polikarbon materyallerden imal edildiği için geri dönüşüme uygun değil. Bunun da ötesinde, kullanımında BPA (Bisphenol A) kullanıldığı için yemeğe ya da içeceğe kimyasallar karıştırabiliyor. Fakat çoğu sporcu bu konuda bilgili olamadığından bu tarz sporcu şişelerini farklı karışımlar ,detoks suları yapmak için kullanıyor ve içindeki zararlı maddelerin aktifleşmesini kolaylaştırıyor. Bu türün kullanıldığı ürün cam gibi parlak ve sertse, büyük ihtimalle BPA içeriyordur ve güvenli değildir. Bu nedenle cam gibi görünüyor da olsa yapıldığı malzemeyi inceleyerek satın almakta fayda var.


https://www.fellowsfh.com/blogs/blog/7-plastic-symbols
http://www.herbal-howto-guide.com/plastic.html


OKÇULUK BİR SERÜVENDİRBeyza Usta
Beslenme Ve Diyetetik

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.