Mükemmel Ok Atışı İçin 10 Tavsiye


Mükemmel Ok Atışı İçin 10 Tavsiye

Hemen hemen her antrenör çok ok atmanın değil doğru teknikle ok atmanın faydalı olduğunu söyler. Peki o halde nedir doğru teknik ?
Buradaki tavsiyeler dünyanın en iyi sporcuları ve antrenörleri tarafından verilmiştir.
Unutma! Teknik standarttır.Stil ise kişinin ,tekniği kendi fiziksel becerileri ile uygulama biçimdir. Herkes aynı tekniği kullanır ancak farklı stiller ile ok atar. Kendi stilini bulmalısın…
1. ZAMANLAMA
Danimarkalı birleşik okçu Martin Damsbo, zamanlamanın önemli olduğunu söylüyor. Sıralama atışlarında her ok için kullanılan 40 saniyeyi, eleme atışlarında olduğu gibi 20 saniyeye düşürerek hayali bir rakiple sürekli mücadele etmekten bahsediyor. 
Yani sıralama atışlarında da atışlarını 40 saniyede değil 20 saniyede yaparak karşındaki hayali yarışmacı ile yarışabilir, eleme heyecanını azaltabilirsin.

2. RÜZGARLI HAVADA ATIŞ
Rüzgarlı havalarda özellikle de güçlü rüzgarlar olduğunda sporcu, merkeze nişan almak yerine rüzgarın tersi yönüne nişan almakta zorlanır. Kelimenin tam anlamıyla,
Hollandalı erkeklerin başarılı koçu ‘Ron van der Hoff’, “Hedeflemenin sorunu vücudunuzun ortada hedef almak istemesi” diyor. 
“Dokuzun kenarına hedef almanız gerektiğinde, 10'a gitmek istiyorsunuz, bu yüzden hedef alma pratiği yapmak zorundasınız.”diyor. Antrenmanlarınızı rüzgarlı havada yapmak zorunda değilsiniz. Bazı antrenmanlarınızda sadece kırmızıyı nişan alarak atmayı deneyin. Nişangah ortada değilken de rahat ok atabilmelisin.
3. TEKNİK ATIŞ

Sporcuların sabahları erken ısınmaları ve  uluslararası müsabakalarda teknik atabilmeleri için hedef bulunması zorunludur.

Slovenyalı antrenör Matija Zlender, teknik atmanın önemini şu sözler ile vurguluyor “Üzerinde çalıştıkları şeye odaklanmalarını sağlıyor”. Birçok antrenörün de teknikte değişiklikler yaparken teknik atış yöntemiyle sporcuda kalıcı hal almasını sağladığından bahsediyor.

4. Ok sayısı
Makaralı yayda dünyanın 1 numarası olan Mike Schloesser, açık hava antrenmanlarında 6 ok yerine 12 veya 15 ok atmanın daha önemli olduğunu söylüyor. Hedefteki grupların daha net görülmesini sağladığını söyleyen Mike, fazla ok atarak ritminizi de geliştirebileceğinizi söylüyor. Kondisyonunuzu arttırarak5.-6. okta değil de 8.-9.okta yorulmaya başlarsınız.
 “Ve ok toplamak için o kadar yürümek zorunda değilsin ” Mike Schloesse
5. YÜKSEK TOPLAM
İngiliz baş Antrenörü Richard Priestman, “Yarışmada bir günde o kadar fazla atmıyoruz, bu yüzden antrenmn da birden fazla seansa bölünmeli” diyor.
Her gün 250-300 veya daha fazla ok atıyorsanız bile bu, haftalık aylık periyotlara bölünmelidir. Bunun sebebi ise kuvvet, kondisyon ve zihinsel antrenmanlara da vakit ayrılmasıdır.
6. pilates lastiklerİ

Her yarışma öncesi  pilates lastikleri ile ısınan takımlar arasında Koreli takım da yer alıyor. Yeni başlayan okçular da öğrenirken yoğun olarak kullanıyor.
Bunun nedeni, kolay taşınabilir bir malzeme olan pilates lastiklerini kullanarak kaslarınızı doğru açılar ile ısıtmış, ok atışına hazırlamış oluyorsunuz.
7. eleme psikolojisi


Eleme atışlarının baskısını canlandırmak müsabaka dışında çok zor ve bu yüzden birçok okçu, sezon içerisinde çok fazla müsabakaya katılarak eleme atışlarındaki heyecanı azaltıyor.

Avustralyalı antrenör Shih Ya Ping ekibini hayali senaryolara sokuyor. “Onlara hedefler veriyorum, böylelikle gerçek hayattaki baskıyı, stresi anlıyorlar ”Diyor.
Sporcularına kendi seviyelerinin biraz daha üstünde hedefler koyarak baskıyı arttırıyor. Antrenmanlarınızda mutlaka hedef koyun. Ok sayısı hedefi, puan hedefi, eleme puanı hedefi gibi…
8. ezgersiz aletİ

Okçular yükü sırtlarına verdikleri zaman, daha az yorgunluk hisseder ve uzun süreli atışlardan daha az etkilenirler. Omzu ve sırtı nasıl kullanacağınızı öğreten basit bir egzersiz aleti şu şekildedir;
Bu egzersiz aletinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı ile ilgi video yer almaktadır.
Çekiş kolunun dirseğinin etrafına sarılan ipleri (kalın ipler) kirişe bağlayın. Bu şekilde yay boş olarak çekilir. Çekiş esnasında dirsek geriye doğru alınarak sırt kasları aktif edilir ve parmaklar açılarak bırakış yapılır. Korkmayın egzersiz aletiniz sayesinde kiriş limplere değmeden duracaktır.
9. ATIŞ KONTROL

Bir çok olimpik okçu atışlarını ne zaman yapacaklarını kendileri seçer. Cliker’dan kendisi istediği için çıkmıştır ve o ok atışa hazırdır. Aksi halde cliker’dan çıktığı için atılan ok kontrolden uzak olandır.

Bir çok koç bu konuya çok önem verdiklerini ve sporcuları ile uzun çalışmalar yaptıklarını söylüyor.
10. ÇABA
Mike Schloesser “Sadece ok atmaktan daha iyi bir şey yok…”
Günde 150-200 arasında ok atan Mike, bunun iç mekan sezonunda bir artış olduğunu söylüyor. Çünkü kendi sözleriyle yeterince pratik yapıyormuş gibi hissetmiyordu.
“Ancak bu okların her biri en yüksek çabayla atıldığının vurguluyor”
Unutma,çok atılan ok değil doğru teknik, doğru malzeme ve doğru yönlendirmeyle atılan ok değerli olan oktur.

KAYNAK:
World Archery’nin paylaşımı Türkçeleştirilip paylaşılmıştır.


OKÇULUK BİR SERÜVENDİR
Mehmet ÜREN
2. Kademe Okçuluk Antrenörü
www.okcuseruveni.com

Yazarın Diğer Yazıları İçin Link'e Tıklayınız...

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.