Müziğin Gücü


MÜZİĞİN GÜCÜ | OKÇULUK 

''Büyük yarışlar için hazırlandığım antremanlarda, müzik listesi hazırlar ve koşu sırasında onu dinlerim. Bu benim psikolojik olarak hazır olmamı ve gerçekten çok sıkı çalıştığım zamanlardaki ya da kendimi iyi hissettiğim zamanlardaki halimi hatırlatır. Uygun müzik ile çok zor antremanlar yaparım''
-       Paula Radcliffe, Maraton Dünya Rekortmeni.


Müzik Esasen 5 temel unsurun organizasyonudur; Melodi Harmony  Tempo ve Dinamik  melodi bir müzik parçasının ezgisidir.  mırıldanmanız veya ıslık çalmanız Harmony seslerin uyuşması yoluyla sizi mutlu üzgün duygulu romantik hissettirmesi yani müziğin Duygu durumunuzu şekillendirmesidir tempo müziğin çalma hızIdır ve dakikadaki atımı ile ölçülür (vurum/dakika) ritim müziği vurgulanmasını ifade eden insanların içgüdüsel olarak  zamanında harekete geçmesi için Tempo ile birleşir dinamik müzik aletlerinin seslerini etkilemek için müzisyenler tarafından Dokunma veya üfleme yolu ile iletilen enerjiyi kapsamaktadır.

 Müzik eski olimpiyat oyunlarında bazı olaylarda alkışların ve davulların eşlik ettiği bazı yerlere dahil edildi modern olimpiyat oyunları müzik ve spor arasındaki ilişkiyi şekillendirmeye devam ederek müzik ritmik jimnastik ve yüzme gibi bazı olimpiyat olaylarının ayrılmaz bir parçası haline geldi.

  Müzik Ve Spor Performansı

 Müziğin etkileri oldukça şaşırtıcı olabilir gerçekte onlar  efsanelerin malzemeleridir.
 Fareli Köyün Kavalcısı şarkısı  güzel müziği ile çocukları büyüledi. odeysseus  şarkısı gemileri kayalara çarpmış olan Denizciler için bir deniz kızı tarafından söylenen bir şarkı olarak  bilinir Davıd in  harp çalması Kral Saul un depresyonun üstesinden gelmesine neden oldu Yakın tarihte Blues müziği köleliğin ve zulmün karanlık bölgelerinden Orta Amerika'da eşit, parlak bir umut verdi.


İnsanlar müziğin ritmi kardeşine tepki vermek için güçlü bir eğilime sahiptirler Elvis Presley bir zamanlar şöyle demişti ''müzik içeri veya dışarı sizi harekete geçiren bir şey olmalı'' müzik için harekete geçme eğilimi temposu ile beraber bazen sporcuların hareketlerini senkronize etmesi ile sonuçlanır hareket zaman içinde müzikte bilinçli bir şekilde uygulanırsa müziğin senkronize bir şekilde kullanıldığı söylenebilir.
müzik temposu ile senkronize edilmiş antrenmanlar  üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar incelendiğinde senkronize müziğin önemli oranda iş oranını arttırdığı görülmüştür. Başka bir ifade ile Sporcular müzik ile çalışırlarsa daha sıkı ve daha uzun süreli çalışmaktadırlar.

Çalışma maksimal aerobik kapasitenin (VO2max) yüzde 75 i ile  başlamış ve sporcuların bir müzik temposuna senkronize etmeleri ile birlikte ve bitkin duruma düşünceye kadar uygulamaya devam etmeleri istenmiştir motivasyona yönelik müzik kullanılan grup ile müzik olmayan kontrol grubu karşılaştırıldığında dayanıklılıkta %15 oranında gelişme sağlandığı görülmüştür.

Filozof R.MacDougail bulduklarına onun yapısının yürümek ve koşmak gibi fiziksel aktivite üzerinde doğal forumlarını tekrarlandığını ileri sürmüştür Bunu tecrübe etmek için 4 aşamalı sıkı bir hareket şekilleri içeren fiziksel bir görevi uyguladığınızda düşünün bu 4/4  zamanlı bir yürüyüş ritmi ile karşılaştırılabilir buna alternatif olarak elinizin avuç içini bir araya getirerek kollarında birleştirin ve bir saat kaç gibi onlara bir kenarda bir kenara sallayın hayali bir golf topuna vurur gibi  1-2-3 bir  zamana benzer bir duyguya sahip olacaksınız.


Şimdi bunu Okçuluk için bir düşünelim kullandığımız  yayı ritmik bir müzikle ve eşleştirmek zorundayız müziği çok ritimli agresif bir müzik olduğunu düşünün  atış sırasında kontrolsüz bir biçimde bırakmanıza sebep olucaktır yapmanız gereken uygun müzik ile çalışmak sonuç olarak müzik sadece antreman seansının düzenlemesini sağlamaz aynı zamanda grubu birleştirir. Uygun bir müzikal program onların ruh hallerini canlandırır ve onlara biraz daha ileriye gitmek için ivem kazandırır. müziğin etkisi daha da ileriye taşımak ve sporcuları duyarsızlaştırmadan korumak için müzik dinleme ortamlarında öğrencilerin alışık oldukları güncel hit şarkılar ile müzikler her hafta değiştirilmelidir.

Uyarılma Kontrolü

Bir kişinin psikolojik durumunu ifade etmektedir  bir uçtan diğer Uca derin uyku sürekliliğini düzenlemektedir müzik uyarılma düzeyleri değiştirilerek performansı etkileyebilir.

 müzik uyarılma düzeylerini en az iki sebepten dolayı etkilemektedir fizyolojik süreç müziğin bileşenlerine reaksiyon gösterme eğilimindedir. Hızlı ve hareketli müzik solunum oranını kalp hızını ter salgılanmasını ve fiziksel aktivasyonların diğer göstergelerini arttırmaktadır.

İkincisi uyarılma ekstra müzikal birleşim yoluyla artırılmaktadır. Başka bir ifade ile müzik fiziksel aktiviteyi ya da Kahramanlığı canlandıran düşünceleri arttır aynı sizin ilk aşkınız ile sizin şarkınız arasındaki ilişki gibi çok güçlü olabilir, müzik ve spor çabası arasındaki ilişki de böyledir .


Beş tane rocky filminin herhangi bir müzikal motifini duyan birçok boksör onlara verebilecek olan Sylvester Stallone nin ringdeki Herkül gibi çabaslarını düşüneceklerdir bu gibi ilişkilendirmeler tekrarlar ile sinema tv radyo ve internet  tarafından temin edilen güçlü imgeler tarafından inşa edilir. 

buraya kadar herhalde müzikle alakalı bir çok bilgi kafamızda oturmuştur asıl şimdi müziği ne zaman kullanılmalı? konuya gelelim her antrenman da müzik dinlenilebilir mi?

Müzik Ne Zaman Kullanılmamalı?

Müziğin faydalarına rağmen bazı durumlarda performansta zarara yol açmakta veya daha az Optimal ruh haline sebep olmaktadır bu özellikle yeni beceriler öğrenilme ihtiyaç duyulduğunda ve müziğin dikkat sebep verecek olan durumlarda oluşmaktadır insan beyni sınırlı bir kapasiteye sahiptir ve araştırmanın bize sürekli olarak gösterdiğine göre bazı spor dallarında yani teknik becerilerin yoğun olduğu spor dallarında örneğin atlezim çekiç atma artistik patinaj gibi yüksek teknik beceriyi gerektiren sporlarda müzik kullanıldığında öğrenmeyi kısıtlamaktadır. bu spor dallarına verimli kullanılmazsa okçuluğuda çok sabit bir şekilde dahil edebiliriz.


Okçularda ise atışımız her ne kadar bizim kontrolümüzde olsada, teknik isteyen bir spor olduğu için müzik çalarken kendimizi müziğe eğer çok kaptırırsak müziğin ritminin arttığı yerlerde atışımız hızlanacak yahut teknik bozulacaktır.
bu yüzden antreman sırasında seçiceğiniz müziğin ritimlerine çok dikkat etmeniz gerekir.

Aktiviteye Müziği Senkronize Etme Durumu

 Örneğin ok atışına başlamadan önce sizi motive edicek size özgüven ve enerji depolayacak müzikleri ısınma hareketi içinde dinlerseniz bunun faydasını görüceksinizdir ya da ok atarken aynı zamanda bırakış yapmanız için müziği bırakışınızla senkronize etmelisiniz bu da okçuluk sporu yapanlar için oldukça güçtür.

Müsabakada Müzik

Güçsüz şarkı sözleri ile yavaş müzik size aşırı çoşmadan  korumak için idealken harekete dayalı ritimli müzik  psikolojik uyarılma düzeyinizi arttırmak için iyidir size en yakın müzik programını ile bir görselleştirme rutini koordine edebilirsiniz müzik programını müsabakaya yönelik olarak hazırlanmalı Böylece şarkıyı son kez açtığınızda yarışmak için optimal bir psikolojik durumda olursunuz müziğin son parçası muhtemelen yer almaktadır. Bu nedenle en ilham verici kısmının sona bırakın 


Müzik seçerken çeşitlilik her zaman önemlidir Çünkü belirli parçalar üzerine aşırı derecede maruz kalma bazen ilham dan çok sinirlenmeye neden olabilir.
 dikkate alınması gereken son bir konuda yapmış olduğunuz sporun doğasıdır.

ÖZETLE SONUÇ

Şimdi etkili bir müzik seçimini nasıl yapacağınız ve onları bir performans rutini içine entegre edeceğiniz hakkında daha iyi bir olmalısınız müzik bireysel sporcuyu motive etme bir takımı üstün bir performans düzeyine çıkarma ve sporseverleri bir çılgınlığa sürükleme gücüne sahiptir Mutlu dinlemeler ! 

Bu Çalışmada edinilen ve yararlanılan kaynaklar:
-Insıde Sports Psychology - spor psikoloji
-(Spor bilimleri dergisi)
- Spor ve egzersizde müzikOKÇULUK BİR SERÜVENDİR

                                      
                    
                                                                                       Yunus YILMAZ
Site Kurucusu ve Yönetici
www.okcuseruveni.comHiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.